10 دلیل قانع کننده برای اینکه لینوکس بهتر از ویندوز است

10 دلیل قانع کننده برای اینکه لینوکس بهتر از ویندوز استReviewed by صبا شادروز on Jun 18Rating: 5.010 دلیل قانع کننده برای اینکه لینوکس بهتر از ویندوز است | طراحی سایت ارومیهدر این مقاله در مورد تفاوت بین سیستم عامل های لینوکس و ویندوز و ۱۰ دلیل قانع کننده در مورد اینکه چرا لینوکس بهتره توضیح دادیم

لینوکس یا ویندوز 

اغلب دیده می شود که مردم قبل از انتخاب لینوکس یا ویندوز به عنوان سیستم عامل میزبان در هر دو فضای سرور و دسکتاپ روی جنبه های هزینه، قابلیت ارائه، سازگاری سخت افزاری، پشتیبانی، قابلیت اطمینان، امنیت، نرم افزارهای پیش ساخته، آمادگی ابر و غیره تمرکز خواهند کرد.

در این راستا، این مقاله، ده دلایل استفاده از لینوکس به جای ویندوز را بررسی می کند.

1. هزینه کل مالکیت

واضح ترین مزیت  لینوکس این است که آزاد است در حالی که ویندوز نیست. هزینه مجوز ویندوز برای هر دو نسخه دسکتاپ و سرور متفاوت است. در مورد سیستم عامل لینوکس این می تواند دسکتاپ یا سرور باشد، توزیع بدون هزینه است. نه تنها سیستم عامل ها حتی برنامه های مربوط به آن کاملا رایگان و منبع باز هستند. برای استفاده شخصی، یک سیستم مجوز Windows OS تنها ممکن است ارزان باشد، اما وقتی که برای کسب و کار در نظر گرفته شود، کارکنان بیشتر هزینه بیشتری دارند. نه تنها هزینه مجوز OS، سازمان باید آماده پرداخت هزینه برای برنامه هایی مانند MS Office، Exchange، SharePoint که در ویندوز اجرا شود.

در دنیای ویندوز، شما نمی توانید OS را تغییر دهید زیرا کد منبع آن منبع باز نیست. این همان موردی است که برنامه های اختصاصی روی آن اجرا می شود. با این حال، در مورد لینوکس، کاربر می تواند حتی کد منبع یک سیستم عامل لینوکس را دانلود کند، آن را تغییر دهد و از آن بدون هزینه استفاده کند. اگرچه برخی از توزیع های این سیستم عامل برای پشتیبانی هزینه می کنند، قیمت آنها در مقایسه با قیمت مجوز ویندوز ارزان می باشد.

2. مبتدی دوستانه و آسان برای استفاده

سیستم عامل ویندوز یکی از ساده ترین سیستم عامل های دسکتاپ امروز است. گرافیک کاربر پسند آن استثنایی است. اگر چه ویندوز منحنی یادگیری نسبتا کم دارد، توزیع های لینوکس مانند اوبونتو، سیستم عامل اولیه، لینوکس مینت و غیره در حال تلاش برای بهبود تجربه کاربرانی هستند که انتقال از ویندوز به لینوکس را صاف و آسان می کند.

توزیع های لینوکس به کاربر اجازه می دهد تا یکی از محیط های دسکتاپ مختلف موجود را انتخاب کند: Cinnamon، MATE، KDE، Xfce، LXDE، GNOME و … اگر یک کاربر ویندوز به دنبال مهاجرت به لینوکس باشد، ( WINE ( Wine Is Not Emulator می تواند نصب شود احساس یک MS Windows در یک سیستم لینوکس داشته باشید.   

بیشتر بخوانید >> 5+2 بهترین سیستم های وبلاگ نویسی سال 2019           

3. قابلیت اطمینان

لینوکس در مقایسه با ویندوز قابل اعتماد تر است.. لینوکس با طراحی فوق العاده اش، امنیت داخلی ساخته شده و زمان موازی قابل اطمینان تر است . توسعه دهندگان این سیستم عامل بسیار فعال هستند و به روز رسانی های عمده و جزئی را به موقع انجام می دهند. به طور سنتی سیستم های یونیکس مانند, برای سالها در حال اجرا بدون یک شکست واحد یا داشتن وضعیتی است که نیاز به راه اندازی مجدد دارد. این یک عامل مهم به خصوص انتخاب یک سیستم سرور است. مسلما این سیستم عامل یک سیستم یونیکس است، که انتخاب خوبی خواهد بود.

4. سخت افزار

سیستم های لینوکس برای مصرف منابع سیستم کمتری (RAM، فضای دیسک و غیره) در مقایسه با ویندوز شناخته شده است. فروشنده های سخت افزاری قبلا متوجه محبوبیت لینوکس و شروع به ساخت سخت افزار / راننده سازگار با لینوکس کرده اند. هنگام اجرای سیستم عامل در سخت افزار قدیمی، ویندوز آهسته تر است.

توزیع های لینوکس مانند Lubuntu، Knoppix، LXLE، AntiX، Puppy Linux برای دستگاه های قدیمی مناسب هستند. اسب های قدیمی مانند 386 یا 486 ماشین با رم مناسب (= 124/256) می توانند لینوکس را اجرا کنند.

5. نرم افزار

بدون شک ویندوز دارای مجموعه ای بزرگ از نرم افزار تجاری موجود است. از سوی دیگر لینوکس از نرم افزار منبع باز به صورت رایگان استفاده می کند. لینوکس مسلح با استفاده آسان از مدیران بسته که به نصب برنامه های کاربردی دلخواه کمک می کند. این سیستم عامل مسلما با موضوعات مناسب دسکتاپ مسلما سریعتر از ویندوز اجرا می شود.

برای توسعه دهندگان، ترمینال لینوکس در مقایسه با ویندوز ارائه می دهد. کامپایلرها و ابزارهای جامع GNU برای برنامه نویسی مطلقا مفید خواهد بود. مدیران می توانند از مدیران بسته برای مدیریت نرم افزار استفاده کنند و البتهاین سیستم عامل دارای رابط کاربری CLI بی نظیر است.

آیا درباره Little Core Linux شنیده اید؟ این تنها با اندازه 11 مگابایت با محیط دسکتاپ گرافیکی می آید. شما می توانید از صدها توزیع لینوکس موجود بر اساس نیاز خود نصب کنید.

6. امنیت

سیستم عامل مایکروسافت ویندوز برای آزار و اذیت شما دارای نرم افزارهای مخرب، تروجان ها و ویروس ها است. لینوکس به دلیل طراحی ذاتی آن تقریبا غیر آسیب پذیر و امن است. این سیستم عامل به استفاده از بسته های تجاری ضد ویروس / ضد تروجان نیاز ندارد. لینوکس احترام قائل است. بر خلاف ویندوز،  سیاهه های مربوط و آپلود داده ها از دستگاه شما را تولید نمی کند. یک کاربر باید از سیاست حفظ حریم خصوصی ویندوز مطلع باشد.

7. آزادی

لینوکس را می توان نصب کرد و آن را به عنوان دسکتاپ، فایروال، سرور فایل یا سرور وب مورد استفاده قرار داد. لینوکس به کاربر اجازه می دهد هر جنبه ای از سیستم عامل را کنترل کند. همانگونه که لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است، به کاربر اجازه می دهد تا منبع خود را (حتی کد منبع برنامه های کاربردی) خود را به عنوان نیاز کاربر تغییر دهد. لینوکس به کاربر اجازه می دهد تنها نرم افزار مورد نظر دیگری را نصب کند (بدون ویروس). لینوکس آزادی کامل برای نصب برنامه های منبع باز را در مخزن وسیع خود فراهم می کند. ویندوز شما را با دسکتاپ پیش فرض دسکتاپ به شما متصل می کند در حالی که با این سیستم عامل می توانید از بسیاری از تم های دسکتاپ موجود استفاده کنید. پس از انتخاب یک توزیع لینوکس از یک فهرست موجود از توزیع های لینوکس، می توانید هوای تازه نفس بکشید.

بیشتر بخوانید >> 5+2 بهترین سیستم های وبلاگ نویسی سال 2019

با استفاده از گزینه USB live mode، می توانید سعی کنید یک توزیع لینوکس را آزمایش کنید قبل از اینکه یکی را برای شما نهایی کنید. بوت شدن از طریق حالت زنده OS را بر روی هارد دیسک نصب نمی کند. فقط بروید و امتحان کنید، شما در عشق فرو می روید.

8. سقوط آزار دهنده و راه اندازی مجدد

زمانی وجود دارد که ویندوز به طور ناگهانی یک پیام مزاحم نشان می دهد که دستگاه نیاز به راه اندازی مجدد دارد. به غیر از نشان دادن «درخواست به روز رسانی 5 از 361»، پیامهای نوعی، ویندوز شما را با انواع مختلف به روز رسانیهای مهم، امنیت، تعریف، جمع آوری به روزرسانی، بسته سرویس، ابزار، بسته های ویژگی، اشتباه گرفته است. ویندوز بارگذاری شده در آخرین بار برای به روز رسانی نرم افزار به یاد نمی آورد. هنگامی که به روز رسانی نرم افزار یا نصب / حذف نرم افزار در سیستم های لینوکس، به طور کلی نیازی به راه اندازی مجدد دستگاه نیست. اکثر تغییرات پیکربندی سیستم را می توان در حالی که سیستم بالا است انجام دارد.

9. لینوکس در همه جا است

بله، لینوکس در همه جا هست. این سیستم عامل در همه جا از کوچکترین دستگاه تا بزرگترین ابررایانه هاست. در یک ماشین، روتر، تلفن، دستگاه های پزشکی، هواپیما، تلویزیون، ماهواره، ساعت یا مدرسه قرص، لینوکس وجود خواهد داشت.
مخترع لینوس توروالدز خود را در مورد این نوع موفقیت در زمانی که او اولین بار هسته لینوکس را نوشته بود تصور نمی کرد. به خاطر مشارکت آنها به لینوس و استالمن کمک کنید.

10. بخش سرور

لینوکس بر روی اکثر سرورها نصب شده است که نشان می دهد بهترین انتخاب با حداقل ریزه کاری است. حتی رقبا نیز از لینوکس در پیشنهادات خود استفاده می کنند. همانطور که برنامه های کاربردی نرم افزاری به سیستم عامل های ابر منتقل می شوند، سرورهای ویندوز به طور فزاینده ای برای خاتمه دادن به سرورهای این سیستم عامل فائق می شوند. اکثر سوپر کامپیوترها در لینوکس اجرا میشوند. با این حال نبرد بین لینوکس و ویندوز در بخش پردازشگرهای دسکتاپ در هنگام سرور لینوکس به عنوان یک برنده شفاف به وجود میآید. سازمانها بر روی سرورها متکی هستند، زیرا آنها می خواهند برنامه های خود را برای اجرای 24x7x365 بدون هیچگونه خرابی یا محدودیت اجرا کنند. این سیستم عامل در حال حاضر مورد علاقه بسیاری از datacenters شده است.

 

نتیجه

یک جمله وجود دارد – تنوع ادویه زندگی است. این در مورد توزیع های لینوکس درست است. بیش از 600 توزیع مختلف فعال برای انتخاب وجود دارد. هر کدام به تنهایی متفاوت است و هدف خاصی دارند. توزیع های لینوکس در مقایسه با ویندوز بسیار قابل تنظیم هستند. دلایل فوق ذکر شده است فقط نوک کوه یخ است.. لینوکس قدرتمند، انعطاف پذیر، امن، قابل اعتماد، پایدار، سرگرم کننده است … از ویندوز است . همیشه باید به خاطر داشته باشید که – رایگان بهترین نیست، درست مانند گران بودن  به معنای بهترین نیست. لینوکس بدون شک به عنوان برنده ظاهر خواهد شد، زمانی که همه جنبه ها در نظر گرفته شوند. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما لینوکس را به جای ویندوز انتخاب نکنید.

 

همچنین برای مشاهده سرفصل دوره های آموزشی تخصصی طراحان وب ارومیه (فتوشاپ برای کار ، طراحی وب سایت برای ورود به بازار کار و بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو یا سئو) میتونید به این صفحه مراجعه کنید.

شماره تماس ها جهت مشاوره ریگان و پشتیبانی :

☎ تلفن تماس : 04135595289

☎ تلفن پشتیبانی : 09146674080

منبع : طراحان سایت ارومیه | urmiasite

دیگر مقالات مفید سایت:

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *