بدافزار چیست چگونه کار می کند و چگونه آن را حذف کنیم

بدافزار چیست چگونه کار می کند و چگونه آن را حذف کنیمReviewed by صبا شادروز on Sep 23Rating: 5.0بدافزار چیست چگونه کار می کند و چگونه آن را حذف کنیم | ارومیه بدافزار ترکیبی از نرم افزارهای مخرب است که با هدف آسیب رساندن به دستگاه ها ، سرقت داده ها ، و به طور کلی ایجاد خرابکاری نوشته شده است

تعریف بد افزار

اصطلاح بدافزار ترکیبی از نرم افزارهای مخرب است. به عبارت ساده ، بدافزار هر نرم افزاری است که با هدف آسیب رساندن به دستگاه ها ، سرقت داده ها ، و به طور کلی ایجاد خرابکاری نوشته شده است. ویروس ها ، تروجان ها ، جاسوس افزارها و باج افزارها از جمله انواع بدافزارها هستند.

بدافزارها اغلب توسط تیمهای هکرها ایجاد می شوند: معمولاً آنها فقط با دنبال کردن بدافزار یا فروش آن به بالاترین پیشنهاد دهنده در وب سایت تاریک به دنبال کسب درآمد هستند. با این حال ، دلایل دیگری نیز برای ایجاد بدافزار ممکن است وجود داشته باشد – می تواند به عنوان ابزاری برای اعتراض ، راهی برای آزمایش امنیت یا حتی به عنوان سلاح جنگ بین دولت ها مورد استفاده قرار گیرد.

اما مهم نیست که چرا یا چگونه بدافزارها به وجود می آیند ، وقتی کامپیوتر شما خاموش می شود ، همیشه خبر بد است. خوشبختانه ، این همان چیزی است که ما در اینجا برای جلوگیری از آن هستیم.

بدافزار چه کاری انجام می دهد؟

 این یک دسته بسیار گسترده است ، و آنچه بدافزار انجام می دهد یا چگونه عملکرد بدافزار از پرونده به پرونده دیگر تغییر می کند در زیر لیستی از انواع متداول نرم افزارهای مخرب وجود دارد :

 • ویروس: ویروس ها مانند نامهای بیولوژیکی خود را به تمیز کردن پرونده ها متصل کرده و سایر فایلهای تمیز را آلوده می کنند. آنها می توانند به صورت غیرقابل کنترل گسترش یابند و به عملکرد اصلی سیستم آسیب رسانند و پرونده ها را حذف یا خراب می کنند. آنها معمولاً به عنوان یک فایل اجرایی (.exe) ظاهر می شوند.
 • Trojans: این نوع بدافزارها خود را به عنوان نرم افزاری معتبر مبدل می كنند ، یا در نرم افزارهای قانونی مخفی پنهان شده اند. تمایل دارد تا با احتیاط عمل کنید 
 • جاسوسی:  تعجب ندارد – جاسوس افزارها بدافزارهایی هستند که برای جاسوسی از شما طراحی شده اند. در پس زمینه پنهان می شود و کارهایی را که آنلاین انجام می دهید ، از جمله رمزهای عبور ، شماره کارتهای اعتباری ، عادات گشت و گذار و موارد دیگر ، یادداشت می کند.
 • Worms: کرمها با استفاده از رابط های شبکه ، کل شبکه های دستگاههای محلی را آلوده می کنند. از هر دستگاه آلوده متوالی برای آلوده کردن دیگران استفاده می کند.
 • Ransomware: این نوع بدافزارها به طور معمول کامپیوتر و پرونده های شما را قفل می کنند و تهدید می کنند همه چیز را پاک می کنند مگر اینکه باج دهید.
 • Adware: اگرچه از نظر ماهیت همیشه مخرب نیست ،اما نرم افزار تبلیغاتی تهاجمی می تواند امنیت شما را فقط برای ارائه تبلیغات به شما تضعیف کند – این امر می تواند به بدافزارهای دیگر راه ساده ای را ارائه دهد
 • Botnets: Botnets شبکه ای از رایانه های آلوده است که برای کار با یکدیگر تحت کنترل یک مهاجم ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید >> راه اندازی شبکه بی سیم Ad-Hoc  

نحوه محافظت در برابر بدافزارها

وقتی صحبت از بدافزار می شود ، پیشگیری بهتر از یک درمان است. خوشبختانه ، برخی رفتارهای ساده و عادی وجود دارد که شانس شما برای اجرای هرگونه نرم افزار نامطبوع را به حداقل می رساند.

 • به غریبه های آنلاین اعتماد نکنید! ‘مهندسی اجتماعی’ ، که می تواند شامل ایمیلهای عجیب ، هشدارهای ناگهانی ، پروفایلهای جعلی و پیشنهادهای مربوط به کنجکاوی باشد ، روش شماره 1 ارائه بدافزار است. اگر دقیقاً نمی دانید که چیست ، روی آن کلیک نکنید.
 • بارگیری های خود را دو بار بررسی کنید! از سایت های دزدان دریایی گرفته تا فروشگاه های رسمی ، بدافزارها معمولاً در گوشه و کنار کمین می کنند. بنابراین قبل از بارگیری ، همیشه با خواندن دقیق  و نظرات ، اطمینان حاصل کنید که ارائه دهنده قابل اعتماد است.
 • یک آگهی مسدود کننده دریافت کنید! سوء خراب شدن – جایی که هکرها از بنرهای آلوده یا تبلیغات پاپ آپ برای آلوده کردن دستگاه شما استفاده می کنند – رو به افزایش است. نمی توانید بدانید کدام تبلیغات بد است: بنابراین بهتر است همه آنها را با یک مسدود کننده تبلیغاتی قابل اعتماد مسدود کنید.
 • مراقب باشید در کجا مرور میکنید! بدافزارها را می توان در هر نقطه یافت ، امااکثراً در وب سایت هایی با امنیت و کیفیت ضعیف مانند وب سایت های کوچک و محلی است. اگر به سایتهای بزرگ و معتبری بروید ، خطر برخورد با بدافزار را به شدت کاهش می دهید.

متأسفانه ، حتی اگر توصیه های فوق را رعایت کنید ، هنوز هم ممکن است به بدافزار آلوده شوید: هکرها روش هایی برای وارد کردن ویروس های خود در هر گوشه وب پیدا کرده اند. برای امنیت واقعی ، شما باید عادات آنلاین سالم را با نرم افزارهای ضد بدافزارهای قدرتمند و قابل اعتماد ، مانند AVG AntiVirus FREE ترکیب کنید ، که بدافزارها را قبل از آلوده کردن رایانه ، مک یا دستگاه تلفن همراه خود ردیابی و متوقف کنید.

نحوه شناسایی بدافزار

برخی از انواع نرم افزارهای مخرب نسبت به بقیه راحت تر هستند. برخی ، مانند ransomware و adware ، حضور خود را فوراً یا با رمزگذاری پرونده های شما یا با پخش تبلیغات بی پایان در شما ، نشان می دهند. دیگران مانند Trojans و نرم افزار جاسوسی  از راه خود خارج می شوند تا در حد امکان از شما پنهان شوند ، به این معنی که مدت ها قبل از اینکه متوجه شوید آنها حضور دارند می توانند در سیستم شما باشند. و سپس برخی دیگر مانند ویروس ها و کرم ها وجود دارند که ممکن است قبل از شروع علائم عفونت آنها به صورت پنهانی عمل کنند ، از جمله حذف پرونده ها یا پرونده های جایگزین ، خاموش شدن ناگهانی یا پردازنده بیش فعالی.

تنها راه مطمئن برای شناسایی همه بدافزارها قبل از آلوده کردن رایانه ، مک و یا موبایل ، نصب نرم افزار ضد بدافزار است که به وسیله ابزارهای ردیابی و اسکن هایی که می توانند بدافزارهای موجود در دستگاه شما را برای آلوده کردن بدست آورند ، بسته بندی شده است. 

نحوه حذف بدافزار

نحوه حذف بدافزار

هر نوع بدافزار روش خود را برای آلوده سازی و آسیب رساندن به رایانه ها و داده ها دارد و بنابراین هر یک به روش مختلف حذف بدافزار نیاز دارند. برای شروع ، نکات مربوط به خلاص شدن از شر ویروس ها و بدافزارها را بررسی کنید.

گفته می شود ، بهترین راه برای محافظت و یا از بین بردن عفونت استفاده از نرم افزار ضد بدافزار است ، که معمولاً آنتی ویروس نامیده می شود. بهترین ابزارهای حذف بدافزارها در پیشرفته ترین آنتی ویروس ها گنجانده شده اند ، و حتی آنهایی که رایگان هستند مانند AVG AntiVirus FREE ، تمام موارد لازم برای ایمن ماندن از شایع ترین تهدیدات را دارند.

بدافزار در Android

رایانه های شخصی تنها دستگاههای مخرب نیستند: هر دستگاهی که بتواند به اینترنت متصل شود در معرض خطر است و شامل تلفن Android شما نیز می شود. در حالی که شاید به اندازه آنها درباره آنها چیزی نشنید ، حملات اندرویدی رو به افزایش است ، وب سایت های فیشینگ ، برنامه های جعلی و فروشگاه های غیر رسمی برنامه توزیع کنندگان اصلی نرم افزارهای خطرناک هستند.

بدافزارهای اندرویدی ، تقریباً مانند بدافزارهای رایانه شخصی ، می توانند هر تعداد کار را انجام دهند و باعث بروز انواع آسیب شوند. ویروس ، باج افزار ، بات نت و تروجان ، جاسوس افزار و موارد دیگر وجود دارد

خوشبختانه در صورت حمله به یک دستگاه ، می توان آن را نیز ایمن کرد و تلفن های اندرویدی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای اطمینان از اینکه تلفن شما در برابر هر چیزی که ممکن است آن را به صورت آنلاین تهدید کند ، محافظت کنید آنتی ویروس رایگان اندروید مانند AVG AntiVirus را برای Android بارگیری کنید.

بدافزار در مک
مکینتاش به ضد ویروس بودن شهرت دارد ، و گرچه این واقعیت هرگز صدق نمی کند ، درست است که برای مدت طولانی میزان بدافزارهایی که می توانند مک را آلوده کنند  اندک بود. اما در حالی که تعداد تهدیدات برای مکینتاش در مقایسه با کتابخانه بدافزار عظیم که به رایانه های شخصی حمله می کند ، هنوز ناچیز است ، اما دیگر به اندازه کافی کوچک نیست که نادیده گرفته شود. اگر دقیق نباشید و در صورت عدم اطمینان از آنتی ویروس قدرتمند ، قابل اعتماد ، یک تهدید بسیار واقعی وجود دارد ، ممکن است مک شما آلوده شود.

به همین دلیل توصیه می کنیم که AVG AntiVirus را برای Mac بارگیری کنید تا اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ یا دسکتاپ اپل مورد علاقه شما با هیچ گونه تهدیدات مخرب که ممکن است در وب کم باشد به خطر نمی افتد.

منبع

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *