سرور DNS چیست؟

سرور DNS چیست؟Reviewed by صبا شادروز on Sep 15Rating: 5.0سرور DNS چیست و چه کاربردی دارد؟ | مرکز طراحی سایت در ارومیه سرور DNS یک سرور رایانه ای است که شامل یک بانک اطلاعاتی از آدرس های IP عمومی و نام های میزبان مرتبط با آنها است که در این مقاله توضیح میدهیم

سرور DNS

سرور DNS یک سرور رایانه ای است که شامل یک بانک اطلاعاتی از آدرس های IP عمومی و نام های میزبان مرتبط با آنها است ، و در بیشتر موارد برای حل یا ترجمه این نام ها در صورت درخواست به آدرس های IP کمک می کند. سرورهای DNS نرم افزارهای ویژه ای را اجرا می کنند و با استفاده از پروتکل های ویژه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

هدف سرورهای DNS

هدف های سرور DNS
به خاطر سپردن شماره های IP , آدرس سایت 151.101.129.121 از یک دامنه یا نام میزبان مانند lifewire.com سخت تر است.

وقتی می خواهید به وب سایت urmiasite بروید ، تمام آنچه که باید وارد کنید URL https://www.urmiasite.com است. برعکس ، کامپیوترها و دستگاه های شبکه هنگام تلاش برای یافتن یکدیگر در اینترنت ، به خوبی با نام کار نمی کنند. استفاده از آدرس IP بسیار کارآمدتر و دقیق تر است.

سرور DNS در فضای بین انسان و رایانه قرار دارد تا به تسهیل ارتباط آنها کمک کند.

حملات نرم افزارهای مخرب که تنظیمات سرور DNS را تغییر می دهند

اجرای یک برنامه آنتی ویروس همیشه مهم است. یک دلیل این است که بدافزار می تواند به روشی که به تنظیمات سرور DNS تغییر می دهد حمله کند ، که قطعاً اتفاقی است که شما نمی خواهید اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال ، اگر رایانه شما از سرورهای DNS گوگل (8.8.8.8 و 8.8.4.4) استفاده می کند و به وب سایت خود وارد میشوید , ، طبیعتاً انتظار دارید که با وارد کردن آدرس آشنایی آن ، به وب سایت وارد شوید.

اما اگر بدافزار تنظیمات سرور DNS شما را تغییر دهد ، که می تواند بدون اطلاع شما پس از حمله به سیستم شما اتفاق بیفتد ، سیستم شما دیگر با سرورهای DNS گوگل تماس نمی گیرد بلکه در عوض سرور هکری است که به عنوان وب سایت شما قرار دارد.

این سایت جعلی ممکن است دقیقاً شبیه به واقعی باشد ، اما به جای اینکه شما را به وبسایتتان  وارد کند ، نام کاربری و رمزعبور خود را که تازه تایپ کرده اید ، جمع می کند و به  هکرها اطلاعات اصلی لازم را برای ورود به وبسایت شما می دهد.

حملات بدافزارهایی که تنظیمات سرور DNS شما را ربوده اند ، ممکن است ترافیک  را از وب سایت های معروف به سایتهایی پر از تبلیغات یا سایت جعلی هدایت کنند که برای ترساندن شما طراحی شده اند که شما باور کنید که کامپیوتر شما به یک ویروس آلوده شده است ، و شما باید نرم افزاری را که آن ها برای حذف این ویروش ها تبلیغ میکنند را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید >> راه اندازی شبکه بی سیم Ad-Hoc  

به وب سایت هایی که به طور ناگهانی با هشدارهای چشمک زن ظاهر می شوند ، تا به شما بگویند رایانه شما به یک ویروس آلوده شده است ، و برای خلاص شدن از آن باید برخی نرم افزارها را خریداری کنید باور نکنید. اینها فریبنده و خطرناک هستند که توسط آنها فریب داده می شوید.

محافظت از خود در برابر حملات DNS

دو مورد وجود دارد که شما باید انجام دهید تا قربانی حمله تنظیمات DNS نشوید. اولین کار نصب نرم افزار آنتی ویروس است به گونه ای که برنامه های مخرب قبل از اینکه صدمه ببینند گرفتار می شوند.

مورد دوم توجه دقیق به ظاهر وب سایتهای مهمی است که مرتبا از آنها بازدید می کنید. اگر به یک سایت مراجعه می کنید و نوعی متفاوت به نظر می رسد – ممکن است تصاویر همه متفاوت باشند یا رنگ سایت تغییر کرده باشد ، یا منوها درست به نظر نرسند ، یا اشتباهاتی پیدا کنید یا اینکه پیام ‘گواهی نامعتبر’ در مرورگر شما نمایش داده شود ، ممکن است نشانه این باشد که شما در یک وب سایت جعلی قرار دارید.

چگونه تغییر مسیر DNS می تواند مورد استفاده مثبت قرار گیرد

این توانایی برای تغییر مسیر ترافیک می تواند برای اهداف مثبت استفاده شود. به عنوان مثال ، OpenDNS می تواند ترافیک را به وب سایت های بزرگسالان , وب سایت های رسانه های اجتماعی و یا سایر سایت ها منتقل کند یا اینکه مدیران یا سازمان های شبکه نمی خواهند کاربرانشان بازدید کنند. درعوض ، آنها ممکن است به یک صفحه با پیام ‘مسدود شده’ ارسال شوند.

سرورهای DNS اولیه و ثانویه

در بیشتر موارد ، سرور DNS اولیه و ثانویه هنگام اتصال به ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) روی روتر و / یا رایانه شما پیکربندی می شوند. دو سرور DNS وجود دارد اگر یکی از آنها با شکست مواجه شود ، در این حالت از حالت دوم برای برطرف کردن نام های میزبانی که وارد می کنید استفاده می شود.

چندین سرور DNS در دسترس عموم برای استفاده شما در دسترس است. اگر می خواهید سرورهای DNS خود را که شبکه شما به آن متصل است تغییر دهید ، به لیست سرورهای DNS رایگان و عمومی ما برای لیست به روز و نحوه تغییر سرورهای DNS مراجعه کنید

چرا ممکن است تنظیمات سرور DNS خود را تغییر دهید

برخی از سرورهای DNS می توانند زمان دسترسی سریع تری نسبت به سایرین داشته باشند. این غالباً تابعی از نزدیک بودن شما به آن سرورها است. اگر سرورهای DNS ISP شما از Google به شما نزدیکتر هستند ، برای مثال ، ممکن است متوجه شوید که نامهای دامنه با استفاده از سرورهای پیش فرض از ISP شما سریعتر از یک سرور شخص ثالث حل می شود.

اگر مشکلات اتصال را در جایی تجربه می کنید که به نظر می رسد هیچ وب سایت بارگیری نمی شود ، ممکن است مشکلی با سرور DNS رخ دهد. اگر سرور DNS نتواند آدرس IP صحیحی را که با نام میزبانی که وارد می کنید مرتبط باشد ، پیدا کند ، وب سایت قابل یافتن و بارگیری نیست.

یک رایانه یا دستگاه از جمله تلفن های هوشمند ، تبلت ها و سایر مواردی که به روتر شما متصل هستند ممکن است از مجموعه های مختلفی از سرورهای DNS برای حل آدرس های اینترنتی استفاده کند. اینها از کسانی که در روتر شما تنظیم شده اند برتری دارند و در عوض مورد استفاده قرار می گیرند.

نحوه به دست آوردن اطلاعات سرور اینترنت

دستور nslookup برای پرس و جو سرور DNS در رایانه های شخصی ویندوز استفاده می شود.

سرور DNS چیست ؟

با باز کردن ابزار Command Prompt و سپس تایپ کردن موارد زیر شروع کنید:

Nslookup lifewire.com
این باید چیزی مثل این را برگرداند:

در مثال بالا ، دستور nslookup آدرس IP یا چندین آدرس IP را در این مورد به شما می گوید که آدرس lifewire.com ترجمه شده است.

سرورهای DNS Root

13 سرور مهم DNS root در اینترنت وجود دارد که یک بانک اطلاعاتی کامل از نام دامنه و آدرسهای IP عمومی مرتبط با آنها را ذخیره می کنند. این سرورهای DNS رده بالا برای 13 حرف اول الفبا از A تا M نامگذاری شده اند. ده مورد از این سرورها در ایالات متحده ، یکی در لندن ، دیگری در استکهلم و دیگری در ژاپن هستند.

اداره اعداد اختصاص داده شده به اینترنت (IANA) اگر علاقه دارید این لیست از سرورهای ریشه DNS را نگه می دارد.

منبع

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *