تفاوت میان برنامه های وب و وب سایت چیست؟

تفاوت میان برنامه های وب و وب سایت چیست؟Reviewed by صبا شادروز on Oct 3Rating: 5.0تفاوت میان برنامه های وب و وب سایت چیست؟ | مرکز طراحی سایت اورمیهبرنامه های وب و وب سایت ها ممکن است یکسان به نظر برسند اما تفاوت های زیادی دارند که در این مقاله برای شما به طور کامل توضیح میدهیم

تفاوت میان برنامه های وب و وب سایت

برنامه های وب در مقابل وب سایت ها : بعضی اوقات آنها اشتباه گرفته می شوند ، و دانستن تفاوت ها می تواند برای صاحبان وب سایت مفید باشد. دانستن اینکه آیا یک برنامه وب یا یک وب سایت تفاوت دارند یا نه می تواند به شما در درک بهتر الزامات خود کمک کند و با توسعه دهندگان وب ارتباط برقرار کند.

به طور خلاصه ، برنامه های وب ماهیت متقابل دارند ، در حالی که وب سایت ها برای ارائه اطلاعات وجود دارند. وب سایت ها برای ارائه مطالب وبلاگ و اطلاعات تماس عالی هستند ، اما برای ابزارهای دیگر ممکن است شما به یک برنامه وب احتیاج داشته باشید.

بدیهی است ، بسیاری از سیستم عامل های وب بسته به نوع بخشی از سایتی که بازدید می کنید ، محتوای ثابت و تعاملی را در خود جای داده اند. به همین دلیل ، خط بین این دو به ویژه در وب مدرن قابل تار شدن است.

در این مقاله ، برنامه های وب و وب سایت ها را مقایسه خواهیم کرد ، برخی از تفاوت های اصلی را بیان خواهیم کرد ، سپس در مورد نحوه انتخاب  اینکه کدام یک برای شما مناسب صحبت خواهیم کرد!

بیشتر بخوانید >> راه اندازی شبکه بی سیم Ad-Hoc  

برنامه های وب در مقابل وب سایت ها: چه چیزی هستند و چه تفاوت هایی دارند

حقیقت این است که برای کاربر نهایی ، برنامه های وب و وب سایت ها ممکن است یکسان به نظر برسند ، و بیشتر کاربران گاه به گاه فقط همه چیز را ‘وب سایت’ می نامند.

در کل ، کاربران روی یک URL کلیک می کنند و به یک صفحه هدایت می شوند. با این وجود ، از آنجا ، بسته به اینکه به یک برنامه وب یا یک وب سایت مراجعه کرده باشند ، می تواند متفاوت باشد.

برنامه های وب تعاملی هستند

یک برنامه وب به نوعی پاسخگوی بازدید کنندگان است. مثال خوبی که تقریبا همه در اینترنت از Google استفاده می کنند:

وقتی چیزی را در Google تایپ می کنید و Google Search را کلیک می کنید ، پاسخی را به صورت نتایج جستجو برمی گرداند. این ویژگی Google است. به این روش ، ابزاری تعاملی را ارائه می دهد که چیزی بیش از اطلاعات نیست. در حقیقت ، تقریباً تمام خدمات Google برنامه های وب هستند – Gmail ، Google Analytics ، Google Docs و موارد دیگر.

به طور معمول ، برنامه های وب با استفاده از زبان های اضافی به HTML نوشته می شوند. به عنوان مثال ، آنها همچنین می توانند از CSS ، PHP ، JavaScript و سایر موارد برای ارائه قابلیت های پویاتر استفاده کنند. برخی از این کارکردها شامل نوارهای جستجو ، فرمهای تعاملی و ویژگیهای تجارت الکترونیکی است.

اساساً ، اگر بازدید کنندگان می توانند به نوعی درخواست کنند و پاسخی دریافت کنند ، احتمالاً این یک برنامه وب است. علاوه بر این ، اگر می توانید پیشنهادات بدهید یا برای مواردی پرداخت کنید ، این بیش از یک وب سایت نیست.

وب سایت ها آموزنده هستند

در مقابل ، وب سایت ها از نظر ماهیت اطلاعاتی هستند. این بدان معنی است که آنها هیچ عنصر در حال تغییر را بر اساس اقدامات کاربر نمی گذارند. برای نشان دادن ، بسیاری از سایت های رستوران در این دسته قرار دارند:

آنها معمولاً شامل اطلاعات زیادی از جمله مکان رستوران و منوی آن هستند. علاوه بر این ، در حالی که دارای اطلاعات تماس است ، فقط به صورت شماره تلفن یا آدرس ایمیل است.

وبلاگ ها ، اخبار و سایت های دستور العمل ، همه نمونه وب سایت ها هستند. یک سایت وبلاگ معمولی مطالب خواندنی را برای مرور کاربران ارائه می دهد – و ممکن است پیوندهایی به سایر پست ها ، و همچنین تصاویر و فیلم ها باشد – اما در غیر این صورت هیچ تعاملی ندارد. اگر هیچ عنصر عملکردی کاربر وجود نداشته باشد که منجر به پاسخ شود ، این یک وب سایت است و نه یک برنامه وب.

وب سایت ها برای نمایش اطلاعات تماس ، برنامه های رویدادها و شرح خدمات عالی هستند. آنها محتوا را ارائه می دهند اما هیچ راهی برای دریافت ورودی از کاربران ندارند.

نحوه عملکرد برنامه های وب و وب سایت ها

در این مرحله ، ممکن است متوجه شوید که تمایز بین برنامه وب و وب سایت همیشه آسان نیست. در واقعیت ، همپوشانی های زیادی وجود دارد و بسیاری از وب سایت ها شامل عناصر برنامه وب هستند (و بالعکس.) به همین دلیل ، شما نمی خواهید با تمرکز بر تفاوت های بین وب سایت ها و برنامه های وب خیلی گرفتار شوید.

به عنوان مثال ، وردپرس کاملاً قادر به اجرای وب سایتهای استاتیک است ، اما قسمت انتهایی آن یک سیستم مدیریت محتوای بسیار قابل تنظیم و گسترده (CMS) را فراهم می کند. بنابراین ، اگرچه وب سایت ممکن است هیچ عنصر تعاملی نداشته باشد ، اما با استفاده از یک برنامه وب مدیریت می شود.

نحوه عملکرد برنامه های وب و وب سایت ها

مثال دیگر می تواند یک صفحه تجاری باشد که اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد ، اما همچنین به یک فروشگاه اینترنتی تجارت الکترونیکی پیوند می زند. در واقع ، سایت خود ما یک مثال عالی است. هم اکنون با محتوای وبلاگ ما درگیر هستید ، اما پیوندهای زیادی برای خرید افزونه ها و مضامین ما پیدا خواهید کرد (مانند موضوع محبوب Neve ما).

به طور کلی ، برنامه های وب و وب سایت ها وقتی مالک سایت مایل به اضافه کردن قابلیت های بیشتر است ، ترکیب می شوند. برای مثال ، اگر صاحب رستوران تایلندی که در بالا بحث کردیم به دنبال راه هایی برای افزایش تجارت بود ، آنها ممکن است سایت خود را گسترش دهند تا یک سیستم سفارش آنلاین را شامل شود. این امر بعداً به یک برنامه وب تبدیل می شود ، اگرچه عملکرد و ویژگی های اصلی یکسان باقی می مانند.

برنامه وب در مقابل وب سایت: چگونگی انتخاب مناسب برای شما

بسیاری از مشاغل کوچک با ایجاد یک وب سایت ساده شروع به کار می کنند ، اما با رشد آنها ممکن است به عملکرد بیشتری برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان  نیاز باشد. ممکن است آنها دوست داشته باشند که مشتریان بتوانند محصولات خود را مستقیماً از وب سایت خود سفارش دهند ، بازخورد خود را با یک نظرسنجی از مشتری جمع کنند ، یا حتی به سادگی درگیری با چیز جالب و تعاملی را تقویت کنند.

به عنوان مثال ، یک فروشگاه جزئیات اتومبیل ممکن است ترافیک سایت خود را با یک برنامه وب افزایش دهد که به شما امکان می دهد رنگ های مختلفی را انتخاب کنید ، و مشاهده کنید که چگونه به ماشین شما نگاه می کنند. این یک ویژگی ارزش افزوده است که وب سایت را به یک برنامه وب تبدیل می کند.

با این وجود ، برخی ممکن است ساده نگه داشتن وب سایت خود را مفید بدانند. ویژگی های برنامه وب می تواند تجارت شما را پیچیده کند ، مانند فروشگاه آنلاین که کارت های اعتباری را می پذیرد. این فروشگاه وظیفه محافظت از اطلاعات شخصی مشتریان و همچنین نیاز به سازگاری با PCI را بر عهده دارد. همیشه معامله هایی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

با وجود این مشکلات بالقوه ، بسیاری از برنامه ها را از طریق وب سایت ها انتخاب می کنند – برای مثال بیشتر فروشگاه های تجارت الکترونیکی در اینترنت برنامه های وب هستند. آنها غالباً ابزار مهمی برای تأمین نیازهای کاربران ارائه می دهند – بدون آنها ، اینترنت ممکن است بسیار جالب تر باشد.

در کل ، اگر تازه کار را شروع کرده اید ، ممکن است فقط به یک وب سایت اطلاع رسانی ساده نیاز داشته باشید. با این حال ، اگر اهداف بلند مدت شما نشان می دهد که ممکن است به یک برنامه وب احتیاج دارید ، این چیزی است که می توانید هم اکنون برنامه ریزی خود را شروع کنید.

با داشتن بستری مانند WordPress ، می توانید با ایجاد یک وب سایت استاتیک ساده یا راه اندازی یک وبلاگ ، ابتدا کار خود را شروع کنید ، اما هنوز هم انعطاف پذیری برای اضافه کردن قابلیت های تعاملی برنامه وب را بعداً مانند یک سایت عضویت یا فروشگاه تجارت الکترونیک حفظ کنید.

نتیجه

در نگاه اول ، برنامه های وب در مقابل وب سایت ها ممکن است خیلی به نظر نرسد. با این حال ، درک تفاوت های آنها می تواند به شما کمک کند تا برای آینده برنامه ریزی کنید و ارتباط بهتری با تیم خود داشته باشید

از یک طرف ، وب سایت ها برای نمایش خدمات یا اطلاعات تماس شما عالی هستند و نیازی به ورودی از طرف کاربر نهایی ندارند. از طرف دیگر ، برنامه های وب بازدید کنندگان را قادر می سازند تا درخواست کنند و پاسخ دهند. هرکدام که انتخاب کنید به نیازهای شخصی شما و نیازهای مشتریان و بازدید کنندگان شما بستگی دارد.

به طور کلی ، در وب مدرن ، خط بین وب سایت ها و برنامه های وب مبهم است. بنابراین ، در حالی که درک تفاوت ها مفید است ، یادآوری این نکته نیز مهم است که سایت شما ممکن است دارای عناصر ثابت و تعاملی باشد ، و این کاملاً خوب است.

در آخر ، مهم نیست که می توانید یک وب سایت استاتیک یا یک برنامه وب تعاملی ایجاد کنید ، می توانید راهنمای ما را در مورد چگونگی ایجاد یک وب سایت با وردپرس برای شروع دنبال کنید. یا ، می توانید سایر ابزارهای سازنده وب سایت را نیز پیدا کنید تا به شما در ایجاد وب سایتهای ثابت و برنامه های وب کمک کند

منبع

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *