تفاوت بین برنامه نویسی و کدنویسی

تفاوت بین برنامه نویسی و کدنویسیReviewed by صبا شادروز on Aug 17Rating: 5.0مهمترین و اصلی ترین تفاوت بین برنامه نویسی و کدنویسی | مرکز طراحی سایت ارومیه برنامه نویسی و کد نویسی دو اصطلاح مترادف هستند که به نظر می رسد به معنای یکسان هستند اما کاملاً متفاوت هستند.در این مقاله چگونگی تفاوت هر دوتوضیح داده شده

برنامه نویسی و کدنویسی

افرادی که معمولاً در برنامه نویسی رایانه کار می کنند ، اصطلاحات ‘رمزگذاری’ و ‘برنامه نویسی’ را مترادف می دانند ، زیرا هر دو اغلب به صورت متقابل استفاده می شوند. می توانید در مورد اختلافات بین این دو انجمن ، طوفان مغزی را پیدا کنید و اینجاست که این خط کمی تار می شود. عصر دیجیتال تغییر قابل توجهی از فناوری الکترونیکی مکانیکی به الکترونیک دیجیتال است که چهره برنامه نویسی رایانه را از نو تعریف می کند. این مقاله تفاوت بین دو اصطلاح را که اغلب بصورت متقابل استفاده می شود توضیح می دهد – کدگذاری و برنامه نویسی. آنها برای اکثر افراد یکسان به نظر می رسند اما با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند.

کدگذاری چیست؟
کد نویسی ساده به معنای نوشتن کدها و رمزگذار شخصی است که از یک زبان به زبان دیگر کد می کند. کد نویسی همچنین برنامه نویسی است اما برای پیاده سازی مراحل اولیه برنامه نویسی رایانه استفاده می شود. اصطلاح برنامه نویسی بر خلاف کدنویسی که اساساً شامل نوشتن کدها به زبانهای مختلف طبق دستورالعمل است به معنای بسیار وسیع تری استفاده می شود. رایانه ها با زبان ما ارتباط برقرار نمی کنند. فقط کد دستگاه را که زبان باینری است ، می فهمد. بنابراین آنچه یک رمزگذار انجام می دهد ترجمه الزامات به زبانی است که یک دستگاه آن را درک خواهد کرد. آنها بیشتر یک برنامه نویسان زبان محور هستند که منطق ها را به کدهای قابل خواندن با ماشین ترجمه می کنند.

کدگذاری چیست؟

یک رمزگذار کدها را در سطح تولیدی تولید می کند و این بدان معنی است که او باید شناخت کاملی از ABC از زبانی که می نویسد داشته باشد. با این حال ، آنها به تنهایی کد نمی کنند. در حقیقت ، آنها دستورالعمل هایی را برای انجام چه کارهایی و آنچه باید انجام شود دریافت می کنند و به دنبال آن پیاده سازی ، اشکال زدایی ، آزمایش و QA می شوند. خب ساده تر از برنامه نویسی است که کار رمزگذار را آسان تر می کند. این دستورالعمل ها معمولاً ‘کد منبع’ نامیده می شوند. این فقط مجموعه ای از دستورالعمل های کتبی است که یک ماشین به راحتی درک خواهد کرد. با این حال ، نوشتن کد تنها بخشی از ایجاد نرم افزار است. اینجاست که برنامه نویسی به تصویر می آید.

بیشتر بخوانید >> نحوه انتخاب افزونه مدیریت رویداد برای سایت شما

برنامه نویسی چیست؟
برنامه نویسی به معنای برنامه نویسی یک دستگاه یا برنامه برای اجرای بدون هیچ خطایی است .واصطلاح رایجی است که برای توصیف فرآیند دستگاه تغذیه با مجموعه دستورالعمل ها برای انجام استفاده می شود. به زبان ساده ، برنامه نویسی به معنای کامل کردن یک دستور العمل است – شما مواد را برای پختن دستور العمل دستکاری می کنید ، در حالی که رایانه داده ها را برای انجام یک کار به دنبال مجموعه ای از دستورات دستکاری می کند. به عنوان مثال ، یک دستگاه قهوه مصرف کنید. می توانید برنامه ریزی کنید تا ساعت 9:15 صبح دستگاه قهوه آماده باشد. یا رادیو بگیرید ، برای آن موضوع می توانید رادیو را برای پخش کانال های مورد علاقه خود برنامه ریزی کنید. برنامه نویسی تصویر بزرگتر در اینجا است که فقط شامل نوشتن کدها است.

برنامه نویسی چیست؟

یک برنامه نویس چیزهایی را ایجاد می کند ، منطق را توسعه می دهد و یک مسئله را تحلیل می کند. نوشتن کد فقط مراحل ابتدایی کاری است که وظایف یک برنامه نویس را تشکیل می دهد. در حالی که یک رمزگذار در سطح متوسط ​​کد می کند ، یک برنامه نویس به طور جدی روی راه حل های انتزاعی برای یک مشکل بالقوه کار می کند که ممکن است در طول فرایند مربوط باشد یا نباشد. ایده این است که حتی کوچکترین مشکلی که احتمالاً باعث خراب کردن کد می شود را برطرف کرده و براساس آن برنامه کاملی را برای حرکت به پروژه از طریق اجرای موفقیت آمیز آن و بدون هیچ گونه اشکال و خطا تنظیم کنید. وظیفه یک برنامه نویس این است که راه حل هایی را برای مشکلاتی که ممکن است وجود داشته باشد ایجاد کند. سالها طول می کشد تا فرد به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شود. آنها می توانند به عنوان توسعه دهنده ، رمزگذار ، تحلیلگر و موارد دیگر فعالیت کنند.

تفاوت بین برنامه نویسی و کد نویسی

مبانی رمزگذاری و برنامه نویسی

– در حالی که هر دو اصطلاح با یکدیگر مترادف هستند و اغلب بصورت متقابل استفاده می شوند ، اما کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. کدگذاری به سادگی به معنای نوشتن کدها از یک زبان به زبان دیگر مانند انگلیسی به Java است. این کم خطرتر و فشرده تر است. از طرف دیگر برنامه نویسی به معنای برنامه ریزی یک ماشین با مجموعه دستورالعمل ها برای اجرا است.

برنامه نویسان در مقابل کد نویسان

– رمزگذار کسی است که منطق ها را به دستگاه زبان ترجمه می کند ،و می فهمد. کد نویسی بیشتر زبان محور است ، در حالی که برنامه نویسی متفاوت است. این تصویر بزرگتر است و یک برنامه نویس بیش از نوشتن کدها فقط با نوشتن کدها سروکار دارد و این فقط آغاز کارهایی است که وظایف یک برنامه نویس را تشکیل می دهد.

برنامه نویسان در مقابل کد نویسان

تفکر بزرگ

– نوشتن کد فقط آغاز ایجاد نرم افزار است. برنامه نویسی مفهوم سازی و تجزیه و تحلیل راه حل هایی برای مشکلاتی است که ممکن است رخ دهد یا ممکن است رخ ندهد ، و سپس تعیین کند که چگونه باید این مشکلات حل شود. کار رمزگذار این است که خطوط کد را تقسیم بندی کند ، در حالی که یک برنامه نویس با تصویر بزرگتر سرو کار دارد. او با استفاده از بهترین روش اقدامات برای مشکلات احتمالی که ممکن است بوجود بیاید ، راه حلهایی را طراحی و ساخته است.

سطح تجربه در برنامه نویسی و کد نویسی

– به عنوان یک برنامه نویس ، باید از مقیاس پذیری پروژه استفاده کنید تا مشکلات موجود در کد به حداقل برسد. برای آن ، یک برنامه نویس باید جزئیات دقیقه مانند تنظیم معانی ، تجزیه و تحلیل کد ، طراحی الگوهای مختلف و موارد دیگر را وارد کند. ایده صرفه جویی در وقت با استفاده از حداقل خطوط کد است. برنامه نویسی پیچیده است که نیاز به دانش و درک عمیق از زبان دارد.

برنامه نویسی در مقابل کد نویسی: نمودار مقایسه

نمودار مقایسه برنامه نویسی و کد نویسی

خلاصه برنامه نویسی و کد نویسی
با هجوم نسل تازه فنآوری ، اصطلاح ‘برنامه نویسی’ شروع به حرکت کرد. برای پیچیدگی بیشتر این موضوعات ، کلمات جدیدی مانند ‘رمزگذاری’ و ‘نویسه’ با تاریخهای ارعاب آور بیشتر به تصویر رسیده اند. ما از این اصطلاحات کورکورانه استفاده می کنیم بدون اینکه واقعاً بدانیم منظور آنها چیست یا چه می کنند. برنامه نویسی و کد نویسی دو اصطلاح مترادف هستند که به نظر می رسد به معنای یکسان هستند ، اما کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند. در این مقاله چگونگی تفاوت هر دو اصطلاح از یکدیگر توضیح داده شده است.

منبع

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *